POCZATKI PACKET RADIO NA TERENIE SP

O stronie O stronie
Aktualnosci Aktualnosci
Wykaz wezlow Wykaz wezlow
Historia Historia
Poczatki PR w SP
> SP1
> SP2
> SP3
> SP4
> SP5
> SP6
> SP7
> SP8
> SP9
Budowa sieci PR
Wezly zlikwidowane
Grupy regionalne
Mapy sieci PR Mapy sieci PR
Galeria Galeria
Kontakt Forum PR
Kontakt HamNET PL
Kontakt Kontakt

regiony

Historia Packet Radio w SP9

W SP9 byla dosc rozlegla siec, pierwszy wezel to SP9KBY, pozniej powstal SR9VU. Znak ten zostal nadany dla upamietninia Lucjana SP9VU wielkiego entuzjasty PR po jego smieci. Powstanie wezla w Opolu SR6DOP zdopingowalo do uruchomienia wezla w Gliwicach SP9PDF (SR9DDF) i Tychach SR9ZDN, SR9VU. Te wezly umozliwily budowe linkow radiowych do OK, Czestochowy i Krakowa. Powstaly tez wezly Krynicy SR9DKY i Nowym Saczu SR9DNS, ktore mialy linki do OM0MZA. Kolejne to w Tarnowie i do Krosna co mialo umozliwic polaczenie do Lwowa. Jednak pewne problemy natury ludzkiej doprowadzilo, ze pewne wezly znikly. Jak to budowano problem dzis pozyskac informacje. Moze ktos odzyska "pamiec" i podzieli sie wiedza .. 16.12.2009 - sp6fig-

Krakow



Krótki opis bramki krakowskiej SR9KBY


W dniu 26.08.2001 r. tak opisywal Jurek SP9FBT historie powstania bramki SP9KBY. Krakowska bramka internetowa jako pierwsza w Polsce, rozpoczela swa działalnosc w koncu 1992 i ruszyla pelna para lokalnie tylko w Krakowie na poczatku 1993 r. Autorem jej uruchomienia był kolega Pawel SP9VRC (ten sam, autor podstaw teoretycznych modnej obecnie emisji PSK). W ekipie realizatorów tego pomyslu znalezli sie SO9ODC (SP9ODC) Marek, SP9FBT Jurek, SP9MZI Janusz i SP2XDE Piotr. Komputerem uzytym do tego celu posluzyl stary PC 286 8 Mb Ram i monitor Herkules z programem NOS. Calosc byla zainstalowana w Instytucie Fizyki Jadrowej w Krakowie. Z uwagi na charakter pracy Pawla byla uruchamiana tylko od 16-7 dnia nastepnego. Stopniowo poprawiano sprzet i jego parametry, a sama stacja pracowala wówczas pod znakiem SP9KBY której bylem kierownikiem. Od momentu uzyskania nowego znaku SR9KBY zlokalizowano ja na terenie Obserwatorium Astronomicznego Krakowskiego UJ. Pracuje stamtad caly czas do dnia dzisiejszego na czestotliwosci 144,925 MHz predkoscia 1200 bd. W miare rozwoju i zainteresowania sie kolegów krótkofalowców emisja PR powstala druga bramka internetowa w SR9ZAA w Zespole Szkól Lacznosci w Krakowie, która jest polaczona linkiem z SR9KBY oraz z najnowszym produktem Packet Radio, czyli węzłem FlexNet SR9DKR (na wiezy telewizyjnej Krzemionki).

Pozdrawiam z Krakowa Jerzy Pyrek SP9FBT

Bramka przechodzila kolejne zmiany uslug i oprogramoqwania. Poczatkowo do bramki dodano wezel pod oprogramowaniem Pc/FlexNet. Wezel polaczono linkiem radiowym w pasmie 70 cm z wezlem SR9ZAA. Kolejna zmiana to to przejscie z oprogranmowania pod DOS na Linux. Bramke uruchomiono pod JNOS a wezel pod X-Netem. Link radiowy byl uruchomiony na trx zmodernizowanym z telefonu MNT. Jednak trx mial wade i musiano wylaczyc go z pracy. Wezel mial zestawione linki axip i mozna bylo zrezygnowac z linku radiowego. W sierpniu 2005 roku wezel znikl z wykazu wezlow. W 2009 r na mh user SR6DWC widac bylo znak SR9KBY co by swiadczylo, ze wezel dalej jest czynny jednak bez lacza internetowego. SR6DWC I SR9KBY maja ta sama QRG user i dlatego mozna przy lepszej propagacji widziec ramki bikonu.
opracowal na podstawie informacji od SP9FBT
oraz wlasnej obswerwacji wezla Marian SP6FIG

Historia wezla SR9ZAA


W marcu 1996 uruchomilismy wezel Packet Radio SP9ZAA spelniacy poczatkowo funkcje lokalnego BBSa oraz bramki do sieci AmprNet. Ze wzgledu na lokalizcje wezel objal swym zasiegiem centrum miasta Krakowa oraz jego okolice, dajac dobre wejscie do sieci tym uzytkownikom z Krakowa, którym wczesniej uruchomiona (na terenie Obserwatorium Astronomicznego UJ poza Krakowem) bramka AmprNet SP9KBY (pózniej SR9KBY) takiej mozliwosci nie dawala.
Poczatkowo uzywalismy zwyklego PC 386DX oraz modemu Baycom 1200Bd, jednak narastajaca chec eksperymentowania z wyzszymi predkosciami zaskutkowała opracowaniem modyfikacji technicznych modemów i uzyskanie predkosci 2400Bd na porcie user 2m, z ktora wezel pracuje do dzis. Dostep do sieci AmprNet (JNOS) zapewniony byl 150-metrowym laczem kablowym (para telefoniczna) pomiedzy budynkiem Internatu ZSL, a budynkiem glownym szkoly, gdzie zlokalizowany byl dostep do Cyfronetu. Jednak rozwiazanie oparte na parze przewodów biegnacych studzienkami telekomunikacyjnymi bylo bardzo powolne i awaryjne. W tym czasie ostro pracowalismy nad lepszym polaczeniem do sieci. W efekcie wielu doswiadczen opracowaliśmy modemy oparte na petlach pradowych, z zabezpieczeniem optycznym, wlaczane do wyjsc RS232. Dzieki nim nasze polaczenie do internetu zaczelo pracowac stabilnie z predkoscia 19200Bd, a nawet 38400Bd. Jednoczesnie prowadzilismy wzmozone testy roznego rodzaju oprogramowania przeznaczonego do Packet Radio. Szybko doszlismy do wniosku, ze zwykly DOS nie pozowli nam na rozbudowe uslug, wiec wybór padl na system operacyjny Linux. Dostep do AmprNet zapewnial nam JNOS. Jednak wybór oprogramowania dla wezla AX25 i BBS-a byl trudniejszy. Dla noda AX25 uzywalismy poczatkowo programu TNN (TheNetNode) jednak niedopracowana implementacja protokolu Flexnet oraz mala funkcjonalnosc popchnela nas w kierunku dynamicznie rozwijajacego sie oprogramania (X)Net. Jako jedna z pierwszych stacji w SP uruchomilismy wezel oparty na systemie Linu(X)Net - implementacji (X)Net dla systemu linux. Bogate mozliwosci konfiguracyjne i szybko dopracowana implementacja protokolu Flexnet (dzieki dobrej wymianie informacji z autorem programu) zdecydowaly o przyjeciu tego rozwiazania na stale. W zakresie oprogramowania BBS wybór byl wiekszy. Poczatkowo uruchomilismy program DPBox, ze wzgledu na jego dostepnosc na linuksa. Kolejnym testowanym przez kilka miesiecy byl BCM (Baycom Mailbox), którego autorzy równiez wykonali wersje dla linuksa. Jednak wszystkie te systemy wciaz byly niedopracowane, DPBox przestal byc aktualizowany, a BCM wciaz mial sporo bledów w algorytmach kompresji forwardu i trudna obsluge. Zainstalowanie linuksowej wersji FBB rozwialo nasze watpliwosci co do wyboru systemu pocztowego. Przejrzysty i intuicyjny interfejs, mozliwosc pobierania poczty w formie skompresowanej przez uzytkowników, wygodne UNPROTO, pelna wspólpraca w polaczeniach ax25 i tcpip, to bylo to czego szukalismy. Potwierdzili to uzytkownicy naszego wezla.
Kolejnym krokiem naszej działalnosci bylo uruchomienie lacza radiowego (linku) w pasmie 70cm o predkosci 9600Bd do oddalonego o kilka kilometrów wezla SR9DKR, bedacego punktem wezlowym Mgistrali Południowej w flexnetowej sieci PZK. Do tego celu uzylismy karty USCC2 wraz z modemem DF9IC oraz radiotelefonu ZEW. Calosc dzialala raczej kiepsko, ZEW "plywal", USCC2 psula sie. Poza tym chcieismy uruchomic port user 9600Bd na 70cm. Wówczas rozpoczelismy prace projektowe nad wlasna aplikacja baycomowskiej karty USCC4 oraz alternatywnym rozwiazaniem dla drogich i awaryjnych modemów DF9IC. Opracowalismy projekt wlasnej, wzorowanej na Baycom, karty USCC4 oraz model testowy modemu 9k6 autorstwa G4XYW. Okazalo sie, ze modem pracuje znakomicie, a ponadto jest kilkukrotnie tanszy w wykonaniu od DF9IC, wiec powstal finalny projekt USCC4 z dodatkowo przygotowanymi sygnalami dla G4XYW. Od tego czasu naszym podstawowym wyposazeniem do PR jest nasza karta USCC4 z dwoma (link + user 9k6/70cm) modemami G4XYW i modemem 2k4/2m (calosc - projekt wlasny). Zdjecia prezentujace kartę USCC4 i modemy 9k6 mozna zobaczyc na naszej stronie.
Skromne srodki finansowe nie pozwolily na zakup gotowych do 9k6 radiotelefonów na 70cm. Aby jednak uruchomic poprawnie link i user 9600Bd, spedzajac noce na przestrajaniu i adoptowaniu, zainstalowalismy radiotelefony z pasma 460MHz. Byly to: Siemens C-2 (link 9k6 do SR9DKR) oraz Motorola Maxtrac (user 9k6). Przestrojenie wykonalismy samodzielnie, owe radiotelefony pracuja do dzis i znakomicie sie spisuja.
Obecnie SR9ZAA jest najwiekszym systemem Packet Radio w Malopolsce. Wyposazony w nowoczesny sprzet nadawczy i komputerowy, swiatlowodowe lacze do internetu, oferuje szeroka game uslug dla uzytkowników, krótkofalowców z Krakowa i Polski.
opr. na podstawie informacji z strony wezla SR9ZAA

Historia wezla SO9ODC

Brak informacji

Katowice

SR9ZDN Tychy

Tak poczatki z PR w rejonie Tych opisuje SP9NRQ.
O wezle Packet Radio SR9ZDN

Ciekawym okresem bylo powstanie emisji Packet Radio.
Bylem w grupie krótkofalowców którzy otrzymali 06.08.1991 r zezwolenie i mogli pracowac ta emisja. Jednak majac wlasnorecznie wykonany modem na TCM pierwsze lacznosci testowe przeprowadzilem na CB nie czekajac na pozwolenie. Byl to okres maksimum aktywnosci slonecznej i panowaly wspaniale warunki. Bylem najdalej wysunieta na wschód stacja z europy pracujaca ta emisja. Poprzez uruchomione node laczyly sie stacje z zachodu które nie slyszaly sie na wzajem, byl bardzo duzy ruch. Dolaczyli do lokalnej grupy Jacek SP9BNM oraz Witek SP9QMA. Witkowi udalo sie sciagnac chyba z Hiszpanii pierwszy nasz program BBS wg F6FBB. Jacek przetlumaczyl na polski jego helpa. Dolączyl do nas tez Mariusz SP9AMH i Piotr SP9FKP.

W moim domu zostal uruchomiony jako pierwszy w Tychach BBS na F6FBB pod znakiem klubowym SP9ZDN.
Bardzo nam pomagal Janek SP9EIJ wyposazajac nasz BBS w radiostacje i anteny. Pomagali wszyscy bezinteresownie dlatego byl to wspanialy okres który jednoczyl nasze srodowisko. Tak wygladaly poczatki Packet Radio w Tychach.
Kolejnym etapem byla koniecznosc budowy sieci i tak powstal SR9VU znak ku pamieci Lucjana SP9VU z którym przeprowadzalem pierwsze testy lacznosci packet na UKF. Konieczne tez bylo podlaczenie do juz istniejacej sieci w OK przez nia dalej do DL i OE. Odbylo sie spotkanie z administratorem Czeskiego wezla OK0NO którym byl OK2VIR. W spotkaniu brali udzial OK2VIR, SP9NRQ, SP9FKP i Mariusz SP9AMH.

Podobnie bylo na innych wezlach gdzie sasiedzi dogadywali sie z warunkami wykonaniem kolejnego polaczenia, linku. Jak oni (uczestnicy) wygladali w tamtych latach przypominaja zdjecia.



SR9DKA Katowice

W Tychach pracuje SR9ZDN oraz na SR9VU. W Gliwicach jest SP9PDF pozniejszy SR9DDF. Katowice usiluja przejac polaczenie z SP6 do Katowic. W ramach planow budowy przez PZK Sieci PR OT w Katowicach postanawia budowe wezla. Pozyskuje dotacje z PZK i jest wezel. Planowana siec ma przebiegac od DB0GRL przez SR6DJG do DSR6DSL i na SR6DWY. Z SR6DWY (G. SW. Anny) i do Katowic. Odcinek SR6DJG, SR6DSL, SR6DWY nie jest zrealizowany w zwiazku z tym zmieniono plan przejmujac SR9VU i uruchamiajc wezel i bbs w Katowicach SR9BKA SR9DKA. Aby uzyskac drugie polaczenie zbudowano link do SR9DDF. Link SR9DKA - SR9DDF jednak z pracowal problematycznie z winy trx-ow jakie pracowaly na linku. Wezel SR9VU umozliwil zbudowanie linku do SP9PMG w Czestochowie. W okresie "znikniecia" SR6DOP usilowano zrobic polaczenie z SR9DKA od SR7DWL. Niby prowil dobry ale link nie udalo sie uruchomic. Dzis (pazdziernik 2014) SR9DKA ma tylko jedno polaczenie ze swiatem poprzez SR9VU, SR9DKR do SR9ZAA.

SR9DDF Gliwice

Poczatki PR to praca wezla pod znakiem klubu SP9PDF przy Politechnice Gliwickiej. Wezel powstal okolo roku 1993 kiedy to juz wezly SR9VU, SR9ZDN. Posiadal link do SR9ZDN. Kolejny link, ktory mial laczyc z siecia byl do wezla w Opolu SR6DOP. Jednak profil trasy powodowal zla prace linku. Trasa linku byla przeslonieta G.Sw. Anna. Plany przeniesienia wezla na Gore sw. Anny prawdopodobnie rozwiazaly by problem dla calego regionu. Z pozyskanych informacji wezel (elektronika) na G. Sw.Anny zostal zainstalowany jednak nie posiadal radiotelefonow do uruchomienia linkow. A z pewnego ??? powodow wlasnosciowych SR6DOP nie mogl byc przeniesiony na G.sw. Anny. A wladze OT PZK nie byly zainteresowane tematem. Ostatecznie z braku dobrej slyszalnosci zrezygnowano z tego linku i poprowadzono polaczenie poprzez OK. Powstal tez wezel w Kedzierzynie-Kozlu mial byc alternatywa do obejscia G. sw. Anny. Jednaklosy SP6EEK potoczyly sie dziwna droga i wezel w Opolu i Kedzierzynie znikl. -28.07.2007 i 27.11.2022 r. -sp6fig-
ktos dopisze dc historii ??...
\\

Jastrzebie-Zdroj
SP9JSR-11 i SP9PJS

******** SLASKA AMATORSKA SIEC RATUNKOWA SP9PJS *********
W sklad SASR wchodza dwa wezly :
1- SR9JSR-11 dla userow lokalnych w pasmie 2m
2- SP9PJS-11 dla userow pracujacych w pasmie KF 80 m
===============================================================================
Ad 1- Wezel SR9JSR-11 zostal uruchomiony w dn. 28.03.2020 z inicjatywy czlonkow i zalozycieli Slaskiej Amatorskiej Sieci Ratowniczej w Jastrzebiu Zdroju. Zarowno wezel jak i siec ratownicza budowana jest ze srodkow finansowych Alana SQ9MAS i Adama SQ9DHS. Prace instalacyjne zostaly rozpoczete przez Alana, ktory dokonal instalacji systemu operacyjnego Linux a w daleszej czesci przez Grzegorza SQ6ELQ oraz Mariana SP6FIG, ktorzy dokonali instalacji oraz konfiguracji potrzebnego oprogramowania. Wezel ten ma na celu propagowanie Packet Radio w SP oraz sluzyc w czasie sytuacji kryzysowych. Wezel jest przeznaczony dla wszystkich krotkofalowcow. Aktualnie, do czasu wydania pozwolenia radiowego wraz z nowym znakiem system pracuje testowo z loc: JN99HX. 11.04.2020 zostal Dalszy plan to budowa kolejnego wezla PR na wysokosci okolo 80m w Katowicach. sp6fig, sq6elq, sq9mas, sq9dhs (29.03.2020)
Ad 2. Wezel zostal praktycznie zainstalowany w dniu 12.04.2020. Wezel PR SP9PJS-11 pracuje w klubie SP9PJS w Jastrzebiu-Zdr. Zadaniem jego jest umozliwienie polaczenie sie uzytkownikow z SP i innych karjow pracujacych w pasmie 80 m emisja PR. Predkosc pracy tego wejscia jest tylko 300bd Predkosc wynika z stadnartu dla paracy w pasmach KF. Zapaszamy do korzystania .

opr. SP6FIG, SQ6ELQ, SQ9MAS, 12.04.2020


Aktualnie ... wezly SR9JSR SP9PJS zostal wylaczony przez sysopa SQ9MAS
Brak informacji...

Jastrzebie-Zdroj
SR9DHS-11

Wezel SQ9DHS-11 zostal uruchomiony w dn. 12.04.2021 z inicjatywy Adama SQ9DHS. Powodem byl problem z porkyciem zasiegu jaki zapewnial wezel SP9PJS-11. Lokalizacja SP9PJS zapewniala duze pokrycie terenu woj. Slaskiego. Jednak brak mozliwosci technicznych spowodowal, ze musial on zostac wylaczony. Wezel SR9DHS-11 ma byc alternatywa dla SR9JSR-11 dla zwiekszenia pokrycia tereny.
w dniu 20-04-2021 UKE wydal Pozwolenie Radiowe
- DC.WML.5101.1207.2021.3 -
- kat. 5
- Znak wywolawczy SR9DHS
- Lokalizacja Jastrzebie-Zdroj loc: JN99HW.
- QRG wej/wyj 144.9250 MHz
- operatorem odpowiedzialnym jest Adam SQ9DHS


opr.SP6FIG, SQ6ELQ, SQ9DHS, 30.04.2021
dcn ...
SP1 SP2 SP3 SP4 SP5 SP6 SP7 SP8 SP9

2024-04-19