GRUPY REGIONALNE PACKET RADIO W SP

O stronie O stronie
Aktualnosci Aktualnosci
Wykaz wezlow Wykaz wezlow
Historia Historia
Poczatki PR w SP
Budowa sieci PR
Wezly zlikwidowane
Grupy regionalne
> SP1
> SP2
> SP3
> SP4
> SP5
> SP6
> SP7
> SP8
> SP9
Mapy sieci PR Mapy sieci PR
Galeria Galeria
Kontakt Forum PR
Kontakt HamNET PL
Kontakt Kontakt

regiony

Rejon SP8

W okregu SP8 wiodacymi regionami byly:

  • Lublin
  • Biala Podlaska
  • Krosno
  • Rzeszow

Posiadana wiedza na temat dzialania powyzszych grup lokalnych jest wlasciwie znikoma. Wiadomo ze w tych miastach dzialaly bramki ampr.org dzieki nim mozna bylo komunikowac sie ze swiatem zewnetrznym, jak i laczyc sie z nimi. W tym czasie Polska byla podzielona na wezly z linkami radiowymi oraz na siec oparta na laczach internetowych. Dostep do tych rejonow kraju byl powaznie ograniczony na poziomie konfiguracji systemow (wymagane bylo posiadanie loginu oraz hasla), tak wiec polaczenie mozliwe bylo dopiero po uzyskaniu zgody sysopa (dopisania do listy uprawnionych). Pewni administratorzy dzialali szybko i sprawnie, czego przykladem moze byc wzorowo dzialajaca Alina SP8XGK. Jako znawca Linuxa chetnie udzielala informacji i rad. Mysle, ze z perspektywy czasu nie ma juz dzisiaj sensu kogokolwiek krytycznie oceniac. Bramki NOS dawaly wiele mozliwosci kontaktow z odleglymi regionami swiata, umozliwialy wysylanie i pozyskiwanie informacji. W tamtych czasach realizowaly znakomicie swoje zadanie laczenia odleglych punktow, dzieki polaczeniom internetowym - z pewnymi odleglymi miejscami bylby problem realizacji polaczen radiowych. Aktualnie role podobna do NOS realizuje oprogramowanie wezlow X-Net.

Nadal poszukuje informacji o wspomnianych grupach... dcn..



Biala Podlaska



W Bialej Podlaskiej dzialaly nastepujace sytemy: SR8DBP i SR8BBP na linuxie a SR8BBF i SR8DTK pod dosem. SR8DTK i SR8BDP w okreslonych godzinach pracowaly na jednej QRG i w tym czasie dokonywany byl FWD poczty. SR8DTK i SR8BBF dzialaly od poczatku powstania wezla w Bialej Podlaskiej, FWD mial z Bialymstokiem w pasmie 2m. Polaczenie to bylo uzaleznione od propagacji. Bramka SR8DBP i BBS SR8BBP miala sluzyc glownie dla uzytkownikow sieci DX-Netowej a przy okazji umozliwiala przesyl poczty.
Informacja od SP8QEW (pazdziernik 1999 rok.)
Na chwile obecna nie posiadam informacji o dacie i czasie zakonczenia pracy bramki, nie wiem takze nic o istnieniu formalnych grup. Wiadomo mi, ze jednak byly pewne tarcia pomiedzy uzytkownikami korzystajacymi z DX-netu a tymi, ktorzy pobierali informacje i biuletyny.

Lublin


Poczatki PR w Lublinie sa datowane na przelom lat 1992 a 1993 r. Dzialala w tym czasie juz jedna stacja indywidualna Marcina SP8UFX.
  • 1. W dniu 24-04-1993 odbylo sie pierwsze spotkanie "Packet Radio". Spotkanie zorganizowal prezes Klubu SP8KDB dzialajacego przy Zespole Szkol Elektronicznych w Lublinie. Przybylo wielu uczestnikow zainteresowanych technika Packet Radio. Przedstawiono zebranym specyfike emisji Packet Radio i jej szczegolne zalety przy przekazywaniu i rozpowszechnianiu informacji. Omowiono bududowe sieci, wezelow i elektronicznych skrzynek pocztowych tzw. BBS-ow. Odbyl sie pokaz nowej emisji dzieki SP8UFX, ktory udostepnil swoj komputer. Spotkanie zaowocowalo przyspieszeniem prac nad lubelskim BBS-em w klubie. Mozna bylo zapoznac sie z oprogramowaniem i go skopiowac. W spotkaniu uczestniczylo ponad 20 osob, w tym goscie z Zamoscia, z Tych i Rzeszowa. Zaplanowano kolejne spotkania.
  • 2. W dniu 20-06-1993 Drugie spotkanie "Packet Radio". Rosnace zainteresowanie technika Packet Radio zaowocowalo drugim spotkaniem (pierwsze - 24 kwietnia 1993). Omawiano sprawy budowy BBS-u i sposobu przesylania informacji z sieci. Spotkanie to zaowocowalo wystapieniem o pozwolenie radiowe dla BBS-u SR8BBS.
  • 3. W dniu 14.06.1994 r. Oficjalne uruchomienie i właczenie do krajowej sieci Packet Radio szkolnej stacji RADIOKOMPUTEROWEJ SR8BBS.
Od czasu uruchomienia bbs-u SR8BBS dochodzilo do wielu zmian i problemow. Wladze klubu staraly sie utrzymywac w sprawnosci. W 2009 roku zmienila sie "Dyrekcja Szkoly" i stwierdzila, ze klub jest zbedny. Ta decyzja spowodowala likwidacje klubu i bbs-u. Dzieki duzemu poswieceniu Jacka, bbs SR8BBS i wezel SR8DBS zostaly ponownie uruchomione w prywatnej lokalizacji. Aktualnie Jacek sq8gkt zajmuje modernizacja wezla i bbs-em (zmiana dystrybucji linux-a).
ciag dalszy dotyczacy prac nad bbs-em w opracowaniu.

Druga bramka, dzialajaca w klubie prowadzonym przez Lukasza SP8QED.
Ktos cos moze dopisze ?


Jaroslaw


19-grudnia-2001. Trzydniowa oficjalna delegacja Polskiego Zwiazku Krótkofalowców z prezesem ZG PZK na czele przebywala na Ukrainie. W jej sklad wchodzili : viceprezes ZG PZK - Jan Giminski - SP2BMX (now SP2B), oraz prezes OT PZK w Jarolawiu Zbigniew Guzowski SP8AUM. Oprócz udzialu w uroczystosciach 10 lecia UARL, delegacja odbyla dlugie rozmowy, w których ustalono specjalny tryb przesylania pomiedzy Centralnymi Biurami Polski i Ukrainy - kart QSL . Uzgodniono uruchomienie linków packet-radio pomiędzy Ukraina i Polska, oraz udzialy w imprezach typu hamfest i wspólne ich organizowanie, jak i tez wspólnych ekspedycji.
Ciekawa incjatywa lecz jedynie wpisana do protokolu spotkania. Wezel jaki mial byc uruchomiony w Krosnie i mial pelnic wezla granicznego nigdy nie zostal uruchomiony. Wiele roznych przez lata padalo obietnic. Zabraklo zaangarzowania i zapalu.

Krosno


Formalnej Grupy z Regulaminem czy Statutem nie bylo. Wczesniej dzialala bramka ampr.org, ktora lokalnym uzytkownikom umozliwiala korzystanie z mozliwosci sieci PR. Gdy ZG PZK rozpoczyna pozyskiwanie funduszy na budowe sieci PR PZK, Oddział Podkarpacki PZK w Krosno przystepuje do tworzonej sieci. Ma zbudowac wezely SR8DKS (Krosno) i SR8DPR (Przemysl) z linkiem do Ukrainy. Udalo sie uruchomic SR8DKS. A SR8DPR zostal zbudowany w lokalizacji docelowej, ale nie udalo sie go uruchomic. Lokalni uzytkownicy mieli zabudowac anteny i kable czego nie zrobili. Dalsze losy mozna poczytac na zakładce SR8DKS AKTUALNOSCI O SR8DPR nie mam zadnych informacji.

Rzeszow


W Rzeszowie, podobnie jak w Krosnie nie bylo formalnej Grupy. Byla grupa uzytkownikow, ktora uruchamia bramke SR8BRZ-5 z dostepem do internetu oraz link do bbs-u SR8BRZ-1 gdzie bylo wejscie radiowe dla lokalnych uzytkownikow. Sysopem systemu byl SP8NFV. Bramka dzialala jeszcze w marcu 2001 roku. Informacje o regionie Rzeszowa mozna poczytac wspomnienie Tadeusza SP8DXZ w zakladce
POCZATKI PACKET RADIO NA TERENIE SP - Historii Packet Radio w SP8 Czekam na informacje, moze ktos napisze cos o dzialaniach grupy w rejonie Rzeszowa ?
Na podstawie informacji wlasnych napisal w dniu 30.05.2010
Marian SP6FIG
SP1 SP2 SP3 SP4 SP5 SP6 SP7 SP8 SP9

2025-07-25